***kopkserver***
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DÜNYA TAŞINIYOR ÖYKÜ

DÜNYA TAŞINIYOR ÖYKÜ Empty DÜNYA TAŞINIYOR ÖYKÜ

Mesaj  Admin Ptsi Tem. 07, 2008 2:36 pm

AYAK İZLERİ
(öykü)

Kar lapa lapa yağıyordu. Serçeler grup halinde ağaçlara tünemiş yiyecek bulmanın endişesi içindeydiler. Bir grup serçe pencereden silkelenen sofra altının bıraktığı ekmek kırıntılarını gördü. Pencere kapanınca oraya hücum ettiler.
Ömer dikkatle izliyordu. Kırıntılara önce bir serçe inmiş aradan biraz zaman geçince ağaçtaki diğer serçeler gelmişti.
Ömer “ne uyanık bunlar.” Diye düşündü. Ama gözleri bahçede ki ayak izlerine kaydı. Ayak izleri uzaklara doğru ilerliyor ve kayboluyordu. Acaba o izleri bırakan bir hırsız olabilir miydi? Ömer ihtimal vermedi. Çünkü ayak izleri eve kadar gelmiyor yandan teğet geçiyordu.
Ömer annesine seslendi. “Anne bak bahçeye biri girip ayak izlerini bırakmış.”
Annesi geldi. Pencereden dışarıya baktı. Adım aralıkları çok büyüktü. Sanki biri koşarak uzaklaşmış gibiydi.
Ömer’in annesi “bilmem. Belki hırsızdır.” Diye söylendi. Ömer bu sözü duyunca heyecanlandı.
“Anne dışarıya çıkıp izlerin nereye kadar gittiğini takip edebilir miyim?” diye konuştu
“Git ama fazla uzaklaşma. Dağın başındayız. Karşına kurt filan çıkar.”
“Tamam anne. Fazla uzaklaşmam. Yanıma keser de alacağım. Kurt gelirse kafasına indiririm.”
Ömer hazırlandı. Üzerini giydi. Eline keseri aldı. Evden dışarıya çıktı. Önce izin birine gitti. İncelemeye koyuldu. Ayak izi kendi ayakkabısından büyüktü. Bu daha çok bot izine benziyordu.
Karların henüz kapatmadığı izler Ömer’in de dikkati ile bozulmuyordu. O elinde keser ile kanıtlara basmadan takibini sürdürüyordu.
Bir tepeyi iniyordu. Aşağıda kara yolu vardı. İzler oradan itibaren kaybolmuştu. Takip bitmişti. Ömer geriye dönüp evine doğru yol aldı.
Birkaç kadın toplanmış hararetle konuşuyorlardı. Ömer uzaktan onları gördü. Aralarında annesini de fark etti. Bir olay yaşanmış gibiydi. Ömer yaklaşınca onların kendine baktığını gördü.Yanlarına gelince annesine sordu. “Ne oldu anne?”
“Oğlum az ileride yolda cinayet işlenmiş. Bahçedeki o izler suç mahallinden geliyormuş. Sakın izlere basma.” Dedi.
Ömer yine sordu. “Ne zaman olmuş?”
“Dün gece. Öyle diyorlar.”
Komşu kadınlardan biri Ömer’e “o elinde ki ile ne yapıyorsun. Yoksa katili mi kovalıyordun?” diye sordu.
Ömer “yok canım” dedi. “ karşıma kurt filan çıkar diye aldım. Ben de o izleri takipten geliyordum.”
“Katili bulabildin mi?”
“İzler kar yolunda bitiyor. O zaman katil ya yürüyerek gitti, veya arabaya bindi.”
Bir polis arabası yanlarına geldi. İçinden üç sivil polis indi. Ömer’e ve komşu kadınlara baktılar. Sonra bahçede ki izler ile meşgul oldular. Ömer sivil polisleri dikkatle takip ediyordu. Onlar izin birine gelmişler, ölçüp biçiyorlar, kağıda notlar alıyorlardı. Sonra iki ayak izi arasındaki mesafeyi ölçüp kaydettiler. Not alan polis seyreden komşu kadınlara yönelip “bakar mısınız. Burada küçük ayak izleri var. Bunu siz mi bıraktınız?” diye sordu.
Ömer hemen atıldı. “Onlar benim ayak izlerim. O kocaman ayak izlerinin nereye kadar gittiklerini takip etmiştim.” Dedi.
Not alan polis “nereye kadar gidiyormuş.” Diye sordu.
Ömer “Kara yoluna kadar gidiyor.İzler orada son buluyor.” Diye konuştu.
Not alan polis arkadaşına “ telsizle haber ver. Kara yoluna baksınlar. Biz de şu izleri takip edeceğiz. Bakalım bir şey bulacak mıyız?” dedi.
Ömer sonraki günler hep bahçede ki izleri düşündü. Bir polis gibi fikirler üretip sonuca gitmeye çalıştı. Aklında tek bir soru vardı. O cinayet neden işlenmişti. Sebebini bulmadan rahat etmeyeceğini anladı. Ömer bahçedeki ayak izlerinin karlar tarafından kapanmaya yüz tuttuğu bir gün kara yoluna kadar gitmeye kara verdi. Neşe içindeydi. Yine heyecan yaşayacaktı. Hazırlanıp evden çıktı. Tepeyi aşmıştı ki kara yolunda üç polisin bir kişiyi kelepçeleyip tutukladığını gördü. Anlaşılan suçlu bıraktığı izlerin kapandığını görmek için gelmiş ama yakayı ele vermişti. Ömer “tüh, benden önce yakaladılar.” Diye söylendi. Polisler suçluyu arabaya bindirdi. Sonra oradan ayrıldılar. Ömer suçlunun sakallı olduğunu görmüştü. Adam yaşlıydı. Düşündü. “bu yaşlı zeki olmalıydı. Çünkü gün görmüştü. Neden yakayı ele verdi. İşlenen bir suç unutulmalıydı. İşte bu adamda merakına yenildi.” Diye analiz yaptı.

elvistuna

Admin
Admin

http://kopkserver.yetkinforum.com